EMEĞİN BAYRAMI

01 Mayıs 2018 10:31 | 326 kez okundu

servet toptaş

İşçi sınıfının tümü için, 1 Mayıs sadece bir anma günü değildir, her işçinin sınıf mücadelesine ve her işletmede, her sektörde, her işyerinde örgütlenmeye katılacağı bir sorumluluk günüdür.

Günümüzde, emperyalist merkezler arasındaki, onların burjuva sınıfları ve birlikleri arasındaki rekabet keskinleşmektedir. Yakın zamanda ABD, Fransa ve İngiltere tarafından AB ve NATO’nun desteğiyle bombalanan Suriye’den, Ortadoğu’nun tamamına, Doğu Avrupa’ya, Ukrayna’ya, Balkanlar, Karadeniz ve Kuzay Afrika’ya kadar tüm coğrafyalar emperyalist müdahalelerin ateşi altında kalmaktadır. Tekellerin çıkarları uğruna insanlar birbirlerine kırdırılmaktadır."

SEKİZ SAATLİK İŞGÜNÜ TALEBİNDEN 132 YIL SONRA

"İşveren örgütleri, devletler, hükümetler doğal kaynakların ve pazarın kontrolü uğruna birbirleriyle derin bir rekabet halindedir. Ama işçi sınıfına karşı izledikleri hat aynıdır: Emek düşmanı politikalarla emek gücünün değerini en aza indirmek, karşılıksız esnek çalışma sürelerini artırmak, patron terörünü yoğunlaştırmak ve işçilerin en önemli kazanımı olan grev hakkını baltalamak.

Sekiz saatlik işgünü talebinin yükseltilmesinden 132 yıl sonra, daha az çalışmak, daha çok dinlenmek, daha yüksek ücretler almak, tam güvenceyle çalışmak, eğitim, kültür, sosyal etkinlikler için serbest zamana sahip olmak, daha yüksek bir yaşam standardına erişmek mümkündür. Herkes için ücretsiz ve nitelikli sağlık ve eğitim hizmeti, herkes için ev ve iş sahibi olmak mümkündür. İşçi sınıfı, aslında kendisine ait olan ve uğruna mücadele ettiği tüm zenginliği üretmektedir."

BAYRAĞIMIZI İŞÇİ SINIFININ ÇIKARI İÇİN YÜKSELTİYORUZ

"Bayrağımızı işçi sınıfının çıkarı için yükseltiyoruz. Kökünden ortadan kaldırmak için emperyalist savaşlarla mücadele ediyoruz. Tüm ülkelerin işçileriyle birlikte sömürüsüz, savaşsız, zorunlu göçlerin olmadığı bir dünya için mücadele ediyoruz.

İşçi sınıfı kendi silahlarına sahiptir, Bu silahları, yani sınıfın birliğini ve dayanışmasını, önündeki zorlu mücadelelerde, sömürenlerin gücünü ve siyasetini yok edene kadar kullanacaktır.

Örgütlü olduğunda, kendi planı olduğunda, kapitalist sömürüyle, işveren örgütleriyle ve onların partileriyle mücadeleye kararlı olduğunda işçi sınıfı kazanabildiğini göstermiştir. İşçi sınıfının bunları başarabilmesinin ön koşulu ise komünist partilerin güçlü olmasıdır.

Avrupa’daki ve tüm dünyadaki işçilerin 1 Mayıs eylemlerine selamlarımızı gönderiyoruz. Her halkın AB ve NATO’dan ayrılma hakkı dahil kendi yolunu çizme hakkı için, sosyalizm mücadelesini güçlendirmek ve insanın insanı sömürüsünden toplumu kurtarmak için verilecek sınıf mücadelesinin en ön safında yer alıyoruz.

Tüm dünyada işçilerin gösterdikleri fedakârlıklar, Chicago işçilerinin, New York’taki kadın işçilerin, Rus proletaryasının gösterdiği fedakârlıklar boşuna değildir. Tam tersi, her biri bugün ve zafere ulaşana kadar her gün takip etmemiz gereken işaret fişekleridir.

Yaşasın işçilerin 1 Mayıs’ı!

Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!"

Şube Haberleri

 • 1
  GENEL BAŞKAN VE MYK ÜYELERİ İLE MUĞLA'DA ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRDİK
  GENEL BAŞKAN VE MYK ÜYELERİ İLE MUĞLA'DA
 • 2
  HARCIRAH DAVASINI KAZANDIK
  HARCIRAH DAVASINI KAZANDIK
 • 3
  İTFAİYE ÇALIŞANLARININ DERECE KADRO SORUNUNU TBMM ye TAŞIDIK.
  İTFAİYE ÇALIŞANLARININ DERECE KADRO SORUNUNU T
 • 4
  İTFAİYE EMEKÇİLERİNİN HAFTASI KUTLU OLSUN.
  İTFAİYE EMEKÇİLERİNİN HAFTASI KUTLU OLSUN.
 • 5
  ZABITA HAFTASI KUTLU OLSUN...
  ZABITA HAFTASI KUTLU OLSUN...
 • 6
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ÇALIŞANLARINA YÖNELİK İNSAN HAKKI İHLALİ RESMİYET KAZANDI... (Bu oda bir toplama kampına benzemektedir.)
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ÇALIŞANLARINA Y
 • 7
  İTFAİYE ÇALIŞANLARININ SORUNLARI DERHAL ÇÖZÜLMELİDİR.
  İTFAİYE ÇALIŞANLARININ SORUNLARI DERHAL ÇÖZ
 • 8
  TÜM BEL-SEN ile BEM BİR-SEN MEMURU SÖMÜRMEKTE ANLAŞTI..
  TÜM BEL-SEN ile BEM BİR-SEN MEMURU SÖMÜRMEKTE
 • 9
  Antalya Büyükşehir Belediyesi uygulamalarını TBMM İnsan Haklarını İzleme Komisyonuna ileterek teftiş talebinde bulunduk
  Antalya Büyükşehir Belediyesi uygulamalarını
 • 10
  HAVUZA ATILAN PERSONELİN TAMAMI ESKİ GÖREVİNE GERİ DÖNÜNCEYE KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK. HAKSIZLIĞA BOYUN EĞMEYECEĞİZ.
  HAVUZA ATILAN PERSONELİN TAMAMI ESKİ GÖREVİNE

Hukuk Servisi

Tatil

Dayanışma - Duyuru

SÖZLEŞMELİLERİN KADROYA GEÇİ...
Tümü için Tıklayın!


Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu