SOMA KATLİAMINI UNUTMA

12 Mayıs 2018 09:45 | 400 kez okundu

SOMA KATLİAMINI UNUTMA

SOMA KATLİAMI FITRAT OLALI 4 YIL OLDU!!!

Emekçilerin baskın seçim öncesi siyasetçiler tarafından yeniden hatırlanarak dilinden düşürülmediği bugünlerde 22000 civarında emekçi iş kazalarına kurban edildi.

95 yıllık tarihimizde Tuzla tersaneleri, Davutpaşa, Ostim, Soma, Kozlu, Karadon, Ermenek, Esenyurt, Torunlar, Şirvan ve Şırnak’ta yaşanan iş cinayetleri en hatırda kalanları. 

İşte Türkiye tarihinin en büyük iş cinayetlerinden biri de, 13 Mayıs 2014’te Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Maden A.Ş. de yaşandı. Faciada 301 emekçi yaşamını yitirdi. Dönemin Başbakanı Erdoğan, bu defa da “Literatürde iş kazası denilen bir olay vardır. Bunun fıtratında bunlar var. Hiç kaza olmayacak diye bir şey yok” açıklaması yaptı. Erdoğan’ın danışmanı Yusuf Yerkel ise, protestolarda bulanan Somalı madencileri yerde tekmelemekle meşguldü. 4 yıldır devam eden yargılama sürecinde ise, tutuklu 5 sanık bulunurken, sanıkların düşük cezalarla cezalandırılmaları yönünde mütalaa açıklandı. . AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle tüm grevler yasaklanırken, ücretler düşürüldü, çalışma süreleri uzatıldı ve kazanımları tek tek törpülendi. İktidara geldikleri 2002 yılında çalışanların dostu olacağını ileri süren AKP, 16 yılda taşeronlaştırdığı çalışma yaşamını kadro devşirmesine dönüştürdü ve iş cinayetlerinin üstünü “Kaza, kader, fıtrat” söylemleriyle geçiştirirken iş yaşamında “0” derken dünya üçüncüsü oldu.

Soma faciası bilim insanları ve bilirkişilerce “kasıtlı körlük” diye raporlanırken halen davalar ağır aksak ilerlemekte.En küçük iktidar eleştirisi bir celsede sonuçlandırılırken kara elmas işçilerinin katli 4 yıldır devam ediyor.

TÜM YEREL-SEN olarak o kara günden beri Soma’da Soma Davasında meşru müdahil olarak safımızı aldık.Başta bu katliamın sorumlusu hükümet olmak üzere tüm sorumlular gerekli cezaları alıncaya kadar haykırışımız sürecektir.Bir avuç kömür için bir ömür verenlere selam olsun.”Çizmelerimi çıkarayım sedye kirlenmesin” diyen emekçilerin iki eli her zaman yakanızda olacaktır.Yere düşen emekçileri tekmeleyen danışmanlardan bu katliama göz yuman her katman görevliye ,yandaşlara ihale adı altında peşkeş çeken siyaset kurumundan fıtratlarında varmış diyen yöneticilere kadar sorulacak hesabımız vardır.

Özelleştirmeye,

Taşerona,

Sömürüye,

Kölelik Düzenine,

İş Cinayetlerine,

Ölümlere,

Emek Düşmanlarına karşı;

 

İnsanca yaşamak ve yaşatmat için;

BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ 

Şube Haberleri

 • 1
  GENEL BAŞKAN VE MYK ÜYELERİ İLE MUĞLA'DA ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRDİK
  GENEL BAŞKAN VE MYK ÜYELERİ İLE MUĞLA'DA
 • 2
  HARCIRAH DAVASINI KAZANDIK
  HARCIRAH DAVASINI KAZANDIK
 • 3
  İTFAİYE ÇALIŞANLARININ DERECE KADRO SORUNUNU TBMM ye TAŞIDIK.
  İTFAİYE ÇALIŞANLARININ DERECE KADRO SORUNUNU T
 • 4
  İTFAİYE EMEKÇİLERİNİN HAFTASI KUTLU OLSUN.
  İTFAİYE EMEKÇİLERİNİN HAFTASI KUTLU OLSUN.
 • 5
  ZABITA HAFTASI KUTLU OLSUN...
  ZABITA HAFTASI KUTLU OLSUN...
 • 6
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ÇALIŞANLARINA YÖNELİK İNSAN HAKKI İHLALİ RESMİYET KAZANDI... (Bu oda bir toplama kampına benzemektedir.)
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ÇALIŞANLARINA Y
 • 7
  İTFAİYE ÇALIŞANLARININ SORUNLARI DERHAL ÇÖZÜLMELİDİR.
  İTFAİYE ÇALIŞANLARININ SORUNLARI DERHAL ÇÖZ
 • 8
  TÜM BEL-SEN ile BEM BİR-SEN MEMURU SÖMÜRMEKTE ANLAŞTI..
  TÜM BEL-SEN ile BEM BİR-SEN MEMURU SÖMÜRMEKTE
 • 9
  Antalya Büyükşehir Belediyesi uygulamalarını TBMM İnsan Haklarını İzleme Komisyonuna ileterek teftiş talebinde bulunduk
  Antalya Büyükşehir Belediyesi uygulamalarını
 • 10
  HAVUZA ATILAN PERSONELİN TAMAMI ESKİ GÖREVİNE GERİ DÖNÜNCEYE KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK. HAKSIZLIĞA BOYUN EĞMEYECEĞİZ.
  HAVUZA ATILAN PERSONELİN TAMAMI ESKİ GÖREVİNE

Hukuk Servisi

Tatil

Dayanışma - Duyuru

SÖZLEŞMELİLERİN KADROYA GEÇİ...
Tümü için Tıklayın!


Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu