ADALET İSTİYORUZ HEMEN ŞİMDİ

15 Haziran 2017 12:59 | 1676 kez okundu

ADALET İSTİYORUZ HEMEN ŞİMDİ

MECLİS İRADESİ YOK SAYILMAKTA VE ANAYASA ÇİĞNENMEKTEDİR

Ülkemizde uzun süredir muhalefet üzerinde uygulanan baskı ve sindirme politikaları son dönemlerde daha da artarak devam etmektedir. Ülkemizdeki muhalefet örgütleri ve siyasal partiler baskı altına alınarak toplumun sesi kısılmaktadır. Parlamento da muhalefetin sesini kısmak ve topluma mesajlarını engellemek için iç tüzük değişiklikleri gündeme getirilmektedir.

Ülkemizi 15 yıldır yöneten siyasal iktidar, kendisi gibi düşünmeyen kurumları ve muhalefeti susturmak için özellikle 2010 Anayasa oylamasından sonra denetimi altına aldığı yargıyı kullanarak milletvekillerinin hukuksuz bir şekilde tutuklanma sürecini başlatmıştır. Sarayından ve iktidardan gelen mesajlara göre hareket yargının son dönemlerde vermiş olduğu kararların bir çoğununun Anayasa aykırı olduğu görülmekte buda toplum vicdanını yaralamakta ve “Adalete” olan güveni sarsmaktadır. Hakimler ve savcıların belirli çevrelerden gelen mesajlara göre karar verdikleri algısı toplumda ve kamuoyunda oluşmaktadır.

Ülkemizde muhalefet üzerindeki baskılar artırılmakta muhalif sesler susturulmak istenmekte ve toplumun en temel hakkı olan bilgi edinme ve öğrenme hakkı ortadan kaldırılmaktadır. Bunun en son ve somut örneğini ana muhalefet partisinin milletvekilinin tutuklanması ile yaşamaktayız.

Ülkemiz, Birleşmiş Milletler Cenevre Sözleşmesi’ne taraf bir ülke olması nedeniyle Birleşmiş Milletler kararı olmadan bir ülkeye yardım yapamaz. Bu nedenle milletvekilinin toplumu bilgilendirilmesi de suç teşkil edemez. Milletvekilinin en önemli görevlerinden bir tanesi de araştırarak el ettiği veya kendisine gelen bilgileri toplumla paylaşmaktır. Bu nedenle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na atfedilen suçun doğru olmadığını düşünüyoruz. Millet adına milletin verdiği görevi ve sorumluluğu yerine getirmek olan  Enis Berberoğlu hakkında mahkemenin tutuklama kararının yasalara göre kaçma ya da delil karartma ihtimalinin olmaması nedeniyle Adalet duygusunu zedelediğini düşünüyoruz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve Tüm Yerel Sen olarak; emekten, demokrasiden, cumhuriyetten ve parlamenter sistemden yana olan bir emek örgütü olarak ortak kaygıları ve umutları taşıdığımız bütün örgüt ve kurumlarla adalet ve yargı bağımsızlığı için birlikte mücadele edeceğiz. Anayasaya’ya ve demokrasimize aykırı bir kararla tutuklanan Enis Berberoğlu derhal serbest bırakılmalı bu kararı veren hakimler hakkında da HSYK tarafından işlem yapılmalıdır.

TÜM YEREL-SEN

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yorumlar (0)

Güvenlik * Ad Soyad

Şube Haberleri

 • 1
  GENEL BAŞKAN VE MYK ÜYELERİ İLE MUĞLA'DA ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRDİK
  GENEL BAŞKAN VE MYK ÜYELERİ İLE MUĞLA'DA
 • 2
  HARCIRAH DAVASINI KAZANDIK
  HARCIRAH DAVASINI KAZANDIK
 • 3
  İTFAİYE ÇALIŞANLARININ DERECE KADRO SORUNUNU TBMM ye TAŞIDIK.
  İTFAİYE ÇALIŞANLARININ DERECE KADRO SORUNUNU T
 • 4
  İTFAİYE EMEKÇİLERİNİN HAFTASI KUTLU OLSUN.
  İTFAİYE EMEKÇİLERİNİN HAFTASI KUTLU OLSUN.
 • 5
  ZABITA HAFTASI KUTLU OLSUN...
  ZABITA HAFTASI KUTLU OLSUN...
 • 6
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ÇALIŞANLARINA YÖNELİK İNSAN HAKKI İHLALİ RESMİYET KAZANDI... (Bu oda bir toplama kampına benzemektedir.)
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ÇALIŞANLARINA Y
 • 7
  İTFAİYE ÇALIŞANLARININ SORUNLARI DERHAL ÇÖZÜLMELİDİR.
  İTFAİYE ÇALIŞANLARININ SORUNLARI DERHAL ÇÖZ
 • 8
  TÜM BEL-SEN ile BEM BİR-SEN MEMURU SÖMÜRMEKTE ANLAŞTI..
  TÜM BEL-SEN ile BEM BİR-SEN MEMURU SÖMÜRMEKTE
 • 9
  Antalya Büyükşehir Belediyesi uygulamalarını TBMM İnsan Haklarını İzleme Komisyonuna ileterek teftiş talebinde bulunduk
  Antalya Büyükşehir Belediyesi uygulamalarını
 • 10
  HAVUZA ATILAN PERSONELİN TAMAMI ESKİ GÖREVİNE GERİ DÖNÜNCEYE KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK. HAKSIZLIĞA BOYUN EĞMEYECEĞİZ.
  HAVUZA ATILAN PERSONELİN TAMAMI ESKİ GÖREVİNE

Hukuk Servisi

Tatil

Dayanışma - Duyuru

SÖZLEŞMELİLERİN KADROYA GEÇİ...
Tümü için Tıklayın!


Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu